Skip to content ↓

Staffing 2020-2021

Strategic Team

Headteacher: Angela White                                                                                                                Deputy Headteacher:  Felicity Sinclair                                                                                              Assistant Headteacher:  Mary Gilbert

Senior Leadership Team

Head of Centre & SENCo: Nicki Kirby                                                                                                Year 2 Leader:  Rebecca Maccaw                                                                                                       Year 1 Leader:  Amy Curtis                                                                                                                   Reception Leader: Ellie Farquharson

School Business Manager: Gareth Derrig

Nursery Staff

Puppies and Ducklings:  Mary Gilbert                                                                                               EYP:  Sarah Johnson & Shemariah Israel (Fri)

Kittens and Lambs: Simon Roake                                                                                                      EYP: Alison Bennett

Reception Staff

Giraffe Class: Ellie Farquharson                                                                                                          EYP: Karen Holden                                                                                                                                SEN TA: Shemeena Shafer

Zebra Class:  Bethan Davies                                                                                                                EYP: Denise Cozens & Michelle Hallam (Fri)

Lion Class:  Anna Duda-Religa                                                                                                            EYP: Shemariah Israel (Mon) & Sue Stevens 

Elephant Class:  Rebecca Hutchison                                                                                                 EYP: Michaela Maycock                                                                                                                       SEN TA: Surbhi Garg

Year 1 Staff

Owl Class:  Amy Curtis                                                                                                                         TA:  Tania Rolls & Wendy Bird (Thurs & Fri)                                                                                       SEN TA: Pamela Rekha Ram

Hedgehog Class:  Dee Marshall & Lyndsey McGrail (Thurs-Fri)                                                    TA:  Abigail Tongue

Badger Class: Cristina Favata                                                                                                             TA: Melanie Marshall

Squirrel Class:  Matt Marshall                                                                                                             TA: Rachel Maycock

Year 2 Staff

Sun Class:  Rebecca Maccaw                                                                                                              TA: Zareen Mughal                                                                                                    

Star Class:  Anna Finn                                                                                                                           TA: Nicoleta Bar

Rainbow Class:  Louise Ullathorne                                                                                                    TA: Luisa Mistry & Liz Powell (Wed-Fri)

Moon Class:  Stacey Jones                                                                                                                  TA:  Lisa Auguiste

The Centre at Feltham Hill

Hummingbird Class:  Nicki Kirby & Paula Baker (Thurs-Fri)                                                          SEN TAs: Jo Parker & Sweta Dangwal

Bluebird Class: Carol Kemp                                                                                                                 SEN TA: Claire Jones

Occupational Therapist:

Speech Therapist:

Commissioned Speech Therapist:  Anna Koppenhaut

SMSA's

Aimee Willshire, Ajyota Basnet, Anam Malik, Anna Kowalik, Donna Fellows, Emma Smith, Ifrah Ismail, Jade Bolton, Kate Pothecary, Louise Pratt, Lucy Langley, Madiha Ashraf, Samantha Markham, Shannon Philips, Sherrine John-Charles, Shirin Ghorpade, Sharon Jones

Kitchen Staff

Chef Manager: Roberto Ferro

Catering Assistants:  Daniela Lenkiewicz, Kavitha Tamilarasan, Inderjit Jaggi

Office Staff

School Business Manager:  Gareth Derrig                                                                                        Finance & Administration Assistant: Grant Shepherd                                                                    Receptionist/Attendance Officer:  Jane Sargeant

IT Consultant:  Liam Sehmi

Site Manager

Site Manager:  Kevin Graham                 

Assistant Caretaker: Arjan Vasta

Cleaners: Cosmina Negrea, Deniz Mehmet, Sunita Summan, Zaneta Wasik